Nieco informacji o kawie...

Depositphotos 44266695 s 2015

Termin „kawa”

Kawa to termin ogólny przyjęty dla owoców i nasion z rodzaju coffea.

kawa 1

Drzewo Kawowiec

Kawowiec cenny jako złoto. Jest to drzewo wiecznie zielone  o wysokości 3-6 metrów wymagające gorącego klimatu i żyznej gleby.

kawa rozne stadium

Kawa Arabica

Kawa Arabica stanowi 2/3 produkcji kawy na świecie, a przy tym osiąga najwyższą jakość.

Coffea Arabica to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy, pochodzący z Etiopii, a uprawiany na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach i Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze oraz Karaibach. Ziarna Arabiki są podłużne, zielonkawe i mają jasną, prostą bruzdę. Zawierają niewielką ilość kofeiny, bo tylko między 1 a 1,7%, jednakże ich smak po zmieleniu i zaparzeniu jest znakomity. Napar jest łagodny, aromatyczny, lekko kwaskowaty (ale nie kwaśny), niekiedy z aksamitnym czekoladowym posmakiem.

Depositphotos 25733873 m 2015

Rodzaje kawy wg gatunku.

W zależności od gatunku wyróżniamy:

 • Arabica (uprawiana w krajach arabskich i indiach),

 • Robusta (uprawiana w Azji i Afryce),

 • Liberica,

 • Excelsa,

 • Arabusta

Depositphotos 41013333 m 2015

Suszenie i obróbka czerwonych kuleczek kawy.

Polega na dwóch sposobach, suszenie ziaren w łupinie na słońcu i łuskanie ziaren maszynowo. Druga metoda to moczenie i mechaniczne usuwanie łupinki , a następnie oddzielanie na sitach łusek od ziaren.

Depositphotos 47173105 m 2015

Palenie kawy

Po selekcji ziaren następuje palenie kawy. W trakcie którego ziarna rozpęcznieją i zabarwiają się na odcienie brązu (tzw. karmelizacja), uwalniając tkwiącą w nich moc smaku i aromatu. w trakcie palenia żadnym zmianom nie ulega poziom kofeiny.  w zależności od  pożądanego efektu, ziarna poddajemy paleniu delikatnemu (daje łagodny smak), średniemu (smak mocniejszy), pełnemu (bogaty, mocny smak i aromat) albo wysokiemu (silny, palony smak).Gotowe ziarna mogą zostać zapakowane do toreb i trafić do sprzedaży, Następnie na życzenie klienta palone ziarna są teraz mielone, zaparzane i kontrolowane smakowo.

Kawa Robusta

Robusta, którą odkryto dopiero w XIX wieku, rośnie i owocuje szybciej niż Arabika. Jest gatunkiem bardziej odpornym na warunki klimatyczne, można ją więc uprawiać w niższych i łatwiej dostępnych partiach gór. Rośnie m.in. w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Ziarna Robusty mają żółto-zielono-brązową barwę. Są z reguły mniejsze i bardziej owalne od ziaren Arabiki. Jej smak jest bardziej zdecydowany, ostrzejszy. Jest także bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny – od 2 do 4%. Na świecie jest tylko kilka odmian Robusty. Ta o najwyższej jakości uprawiana jest w Ugandzie i Zairze i doskonale nadaje się do produkcji wybornego cappuccino.

coffee 1059577 1280

Kawa zielona

Zielona kawa, to zwykła kawa, której ziarna nie zostały poddane procesowi palenia, jest więc tow pełni naturalny i znany od lat środek. Tak więc, jeżeli w zwyczaju masz, wypić sobie „małą czarną” i nie powoduje to skutków ubocznych, zielona kawa również nie powinna. Łagodny smak niepalonej kawy zyskał swoich zwolenników na całym świecie, a niektóre znane kawiarnie wzbogacają o nią swoje menu. Należy zaznaczyć jednak, że aromat nie będzie odpowiadać każdemu. Niektórzy nie mogą się przyzwyczaić do charakterystycznego posmaku i wybierają neutralne smakowo tabletki z ekstraktem.

Właściwości kawy zielonej:

 • odchudza

 • przyspiesza przemianę materii

 • zmniejsza łaknienie

 • pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu

 • dodaje energii

 • wspomaga redukcję cellulitu

Depositphotos 43713459 l 2015

Rodzaje kawy wg pochodzenia.

W zależności od kraju pochodzenia wyróżnia się kawy: 

 • południowoamerykańskie (Brazylia, Wenezuela, Kolumbia), 

 • środkowoamerykańskie (Gwatemala, Kostaryka, Meksyk, Honduras),

 • wschodnioindyjskie (Myssore, Jawa, Sumatra, Celebes),

 • arabskie (mokka),

 • afrykańskie

Depositphotos 31209679 m 2015

Uprawa i zbiór kawy.

Kwitnie raz, ale kilka razy w roku. Na pierwsze zbiory trzeba czekać aż 3  lata, a owoce dojrzewają nawet 9 miesięcy. Jako dojrzałe są w kolorze czerwonym. Składają się ze skórki i soczystego miąższu, w którym znajdują się dwa ziarna, przylegające do siebie stronami.

Depositphotos 7423792 l 2015

Selekcja i składowanie po zbiorze, pakowanie i transport.

Po suszeniu dokonuje się oceny organoleptycznej (smak, zapach, ocena wyglądu ziaren), a następnie pakowana w worki z juty transportowana do kraju przeznaczenia.

coffee 1154356 1920

Dlatego szczerze namawiam – przy składaniu kolejnych zamówień, zaznaczcie w uwagach klienta – jasno palona/drip, średnio/kawiarka lub ciemno/ekspres ciśnieniowy. A my już będziemy wiedzieć co robić.

Depositphotos 24716287 m 2015

Kontrola jakości kawy i testowanie

Sprawdzając kawę, można określić naturalny i charakterystyczny temperament danej kawy albo rozpoznać pochodzenie ziaren kawy. Tester opiniuje daną kawę pod kątem takich cech jak wygląd, aromat, chropowatość powierzchni i smak, najpierw wąchając, a później „siorbiąc” napój. Degustuje kawy w różnych temperaturach, by zaobserwować wszelkie detale jej wielopłaszczyznowego charakteru.

 Tester to zawód wymagający kwalifikacji, ale nawet bez nich można spróbować testowania kawy. Podobnie jak w przypadku wina wystarczy trochę praktyki, aby zacząć wyczuwać w kawie właściwości smaku i aromatu. Spróbuj, a kawa już nigdy nie będzie smakować tak samo! Nauczysz się odróżniać dobre odmiany od złych i w pełni doceniać walory swojej ulubionej kawy.

a teraz kup naszą kawę świeżo paloną kawę…. i delektuj się

Depositphotos 63939411 m 2015

Teraz sam zrób test twojej kawy

Czego Ci potrzeba:

 • wlej zimną wodę bezpośrednio z kranu. Nie korzystaj z wody filtrowanej, bo może to wpłynąć na smak.

 • Do mieszania i smakowania kawy używaj tylko posrebrzanych łyżek.

 • Kawę wlej do kubka lub miseczki.

 • Przygotuj sobie notatnik i długopis do zapisywania wyników testu.

Co należy zrobić:

 • opisz wygląd kawy.

 • nabierz łyżkę płynu, zrób ustami „dziubek” i energicznie sącz kawę. Jest to technika o nazwie „zasysanie” lub „siorbanie”, wzmacniająca doznania smakowe.

 • Sącząc kawę, masz pewność, że wszystkie kubki smakowe na języku odczuwają smak mniej więcej jednocześnie, dzięki czemu język lepiej rozpoznaje właściwości kawy.

 • Poza tym, to jedyna okazja, kiedy możesz bezkarnie siorbać kawę!