Kilka faktów o herbacie...

Depositphotos 39602449 m 2015

Herbata sypana

Herbata sypka jest najbardziej rozpowszechniona ze wszystkich herbat wśród mieszkańców kuli ziemskiej. Jest to masa oddzielnych, nie związanych ze sobą listków herbaty, rozsypanych do zamkniętych opakowań (metalowych lub papierowych), w różnych ilościach, w zależności od przyjętych w danym kraju norm: po 5; 10; 15; 20; 25; 40; 50; 75; 100; 110; 135 (ćwierć funta), 200; 220 ; 226,5 (pól funta), 250; 440; 453 (funt), 500 i 1000 gramów.

Depositphotos 82907460 m 2015

Podział herbat wg pochodzenia

W zależności od kraju, który je produkuje:

 • chińskie

 • indyjskie

 • japońskie

 • cejlońskie

 • radzieckie itd.)

Według rejonów, w których rosną:

 • asamskie

 • darjeelińskie

 • uji

 • gruzińskie

 • azerbejdżańskie itd.

Należy przy tym pamiętać, że w pewnych rejonach produkuje się tylko określony rodzaj lub odmianę herbaty i że wskazanie rejonu, w którym herbata rośnie daje już wyobrażenie o rodzaju lub odmianie gotowej herbaty.

tea map czajnik

Proces fermentacji herbaty

Proces fermentacji jest jednym z podstawowych w produkcji czarnej herbaty. W czasie fermentacji tworzy się specyficzny smak i aromat, właściwy dla czarnych herbat. Zwykle fermentacja przebiega bez udziału maszyn i człowieka, który powinien jedynie obserwować proces, w celu określenia momentu, gdy nastąpi punkt kulminacyjny, to znaczy gdy liście herbaciane osiągną najwyższy poziom smaku i aromatu. Następnie proces fermentacji przerywa się i nie pozwala, ażeby herbata „przejrzała”.

Depositphotos 19404497 m 2015

Parzenie czarnej herbaty

Herbata czarna jest najczęściej pitą herbatą w Polsce. Oczywiście, najprostszym sposobem jest zaparzyć herbatę ekspresową, ale czy najsmaczniejszym? Odmierzamy jedną łyżeczkę czarnej herbaty sypanej na filiżankę i wsypujemy do wcześniej ogrzanego czajniczka. Zalewamy gorącą wodą (mającą temperaturę około 95 stopni Celsjusza) i przykrywamy. Parzymy około 5 minut. Sposób parzenia herbaty czerwonej przypomina parzenie herbaty czarnej. To znaczy, herbatę czerwoną należy zalać wrzątkiem (woda o temperaturze około 95 stopni Celsjusza) i przykryć na 7 minut. Do jednej filiżanki wystarczy wsypać jedną łyżeczkę herbaty.

Warunki przechowywania herbat i kaw

Herbaty  i kawy powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach / opakowaniach w suchym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej z dala od światła, intensywnych zapachów, Niewłaściwe (złe) warunki przechowywania mogą przyśpieszyć starzenie się dodatków oraz ulatnianie aromatu oraz spowodować ich gnicie oraz rozwój niepożądanych drobnoustrojów, grzybów, pleśni, mycotoksyn itp.

Termin „herbata”

Pod słowem herbata zwykle rozumiemy zarówno napój – filiżankę herbaty, jak i suchą herbatę – paczkę lub skrzynię herbaty, a pod pojęciem roślina herbaciana — krzew herbaty.

W swojej ojczyźnie, Chinach, herbata ma kilkaset różnych nazw w zależności od rejonu, gdzie rośnie, rodzaju lub gatunku, a mianowicie: szujsen, junan, szaocun, uhm, lunzi, tunczi, bajcza, czenljancza, czicz, tocza, chuacza itd. Jednak najpowszechniej używaną nazwą uogólnioną i najczęściej występującą w złożonych nazwach gatunków jest chá (茶), co oznacza młody listek. W różnych prowincjach Chin różnie wymawia się to słowo, jako czcha i ccha i jak czja i tja. Przy tym świeżo zebrane z krzewów herbacianych zielone liście do chwili poddania ich fabrycznej obróbce nazywają się cza’a-je, a już gotowa sucha herbata i napój z niej cz’a-i.

tea plantation 261518 1280

Herbata prasowana

Mniej znane są szerokiemu ogółowi odbiorców herbaty prasowane, mające postać brykietów, sporządzonych przez sprasowanie pod ciśnieniem listków herbaty o różnej jakości — od okruchów herbacianych do grubych liści, a nawet gałązek herbacianej rośliny. Herbata prasowana ma dość wąski, ściśle lokalny krąg odbiorców spośród narodów Środkowej i Centralnej Azji, Dalekiego Wschodu i mieszkańców Dalekiej Północy. Brykiety te mogą mieć postać tafelek, cegiełek, walców, kulek, tarczek lub mieć mniej lub więcej dziwaczne kształty (na przykład„jaskółcze gniazda”) i osiągać wagę od 100 i 250 gramów do 2,5 i więcej kilogramów (znane są brykiety o wadze do dwóch pudów, co odpowiada 32 kg).

tea 620820 1280

Czarna herbata sypana – klasyfikacja jakości

Czarne, sypkie herbaty dzieli się według wymiarów listków na:

 • liściaste (grube)

 • łamane (średnie – Broken)

 • drobne (odsiew, okruchy, pył — Dust).

Ponadto grube i średnie herbaty dzieli się według rodzaju liścia, to jest według jego wskaźników jakościowych, zależnych od surowca i obróbki fabrycznej, na kilka kategorii lub stopni. Tak więc czarne liściaste herbaty dzieli się na cztery stopnie:

 • Flowery Pekoe (FP),

 • Orange Pekoe (OP),

 • Pekoe (P),

 • Pekoe Souchong (PS).

Herbata średnia ma również cztery stopnie:

 • Broken Orange Pekoe (BOP),

 • Broken Pekoe (BP),

 • Broken Pekoe Souchong (BPS),

 • Pekoe Dust (PD).

Wreszcie drobne herbaty dzieli się na Fannings (Fngs) — odsiew i Dust (D) — okruchy.

Depositphotos 44631625 m 2015

Parzenie herbaty zielonej

Herbata zielona wymaga wody o niższej temperaturze, dlatego nie można zalewać jej wrzątkiem. Najlepiej jest zalać ją wodą mającą około 70-80 stopni Celsjusza. W tym wypadku na jedną filiżankę potrzebujemy półtorej łyżeczki suszu. Herbatę zieloną parzy się krócej niż czarną, ponieważ tylko 2-3 minuty. Dłuższe parzenie spowoduje, że herbata nabierze niesmacznej goryczy. Podobnie jak z herbatą zieloną, postępujemy z herbatą białą. Półtorej łyżeczki na filiżankę należy zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Parzymy około 7 minut. Mało popularna w Polsce jest herbata żółta. Tę herbatę można parzyć tylko raz. Do tego celu należy użyć wody o temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Depositphotos 28251003 m 2015
herbata_infografika

Odmiany herbaty

Wszystkie odmiany herbat dzielą się, jak już wspomniano, na cztery rodzaje:

 • herbaty czarne,

 • herbaty zielone,

 • herbaty czerwone i

 • herbaty żółte.

Taki podział nie jest uwarunkowany tylko czysto zewnętrznym wyglądem i różnicą w zabarwieniu suchej herbaty, a zwłaszcza naparu. Kolor jest jedynie zewnętrznym odbiciem różnic w biochemicznych procesach obróbki liści herbacianych, co w ostatecznym wyniku ma wpływ na skład chemiczny oraz podstawowe cechy smakowe i aromatyczne każdego rodzaju herbaty.

tea 633108 1280

Gatunki herbat prasowanych

Rozróżnia się herbaty prasowane:

 • cegiełkowe

 • tafelkowe

 • tabletkowane

Ważny tu jest oczywiście nie zewnętrzny kształt — cegiełki, tafelki, czy tabletki – a charakter liści poddawanych prasowaniu.

Do prasowania herbat cegiełkowych stosuje się najgrubszy materiał, do prasowania herbaty tafelkowej – materiał drobniejszy, a do przygotowywania tabletek — jeszcze drobniejszy (puder herbaciany).

Depositphotos 35052333 m 2015

Suszenie herbaty

Suszenie przebiega w specjalnych urządzeniach do suszenia herbaty, przy stosowaniu wysokiej temperatury, przy czym temperatura samej herbaty – półproduktu – dochodzi do 70-75°C.

tea 863407 1280

Sortowanie herbaty

Końcowym etapem produkcji jest sortowanie suchej herbaty – półproduktu, to znaczy rozdzielanie za pomocą odpowiednich sit (w maszynach sortujących) na jednorodne pod względem wymiarów i kształtu listki herbaty. Otrzymane w ten sposób przemysłowe marki herbaty-półproduktu, przesyła się do przedsiębiorstw rozważających herbatę, w których przygotowuje się handlowe gatunki herbaty przez zestawianie mieszanin licznych półproduktów różnych marek, a następnie pakuje się te gatunki.

Proces_produkcji_herbaty2

Źródło: http://kawa-czy-herbata.pl/Rodzaje-herbaty-cinfo-pol-15.html